העלייה במודעות לחשיבות של איכות הסביבה וההשפעה שלה על רמת החיים שלנו, מצריכה מאיתנו בחינה מחדש של השימוש במוצרי קוסמטיקה ויופי. חלק גדול מהתכשירים בהם אנו רגילים להשתמש באופן יומיומי גורמים נזק כבד לטבע, והמצב בעולם אינו מאפשר לנו להסיט את המבט הצידה עוד. כל אחד ואחת מאיתנו צריכים לקחת אחריות אישית, לשאול את עצמם כמה המוצר בו הם משתמשים באמת מביא להם תועלת, ולחפש חלופה טבעית שתהליך הייצור שלה אינו כרוך בנזק סביבתי.
 
שמירה על הסביבה תשמור גם על בריאותכם
 
חומרים המסוכנים לסביבה הם על פי רוב מסוכנים גם לבריאות, לכן יש גם מוטיבציה אישית להימנע ממוצרי קוסמטיקה מזיקים. אף כשמדובר במוצרי קוסמטיקה חיצוניים ולא במזון שנכנס לתוך הגוף, העור סופג הכל. לכן כדאי תמיד להסתכל על רשימת המרכיבים בגב המוצר. באופן כללי, בחיפוש אחר מוצרים אורגניים, מוטב להיצמד לכלל האצבע הנפוץ לגבי חטיפים ומאכלים, לפיו אם זה לא נשמע כמו אוכל – עדיף להימנע ממנו.
 
חלק מהמוצרים בתעשיית היופי מכילים מתכות רעילות ככספית ועופרת או תוצרי לוואי של תעשיית הנפט כשמן מינראלי, וזלין וצבעי מאכל סינתטיים למיניהם. חומרים מסוכנים אחרים הם, למשל, מלחי אלומיניום הקיימים בדאודורנטים וסודיום לורייל סולפט (SLS), חומר מקציף הנפוץ במוצרי היגיינה רבים כמשחות שיניים, סבונים ושמפו. פורמלין הוא חומר שהוצא מחוץ לחוק במדינות אחדות, אך חברות קוסמטיקה רבות עדיין משתמשות בו, בעיקר בשמפו. טלק ידוע כחומר מסרטן כאשר שואפים אותו, וגם לאמא אדמה הוא אינו עושה טוב. צבעי שיער מסוימים מכילים זפת פחם, חומר שמשמו ברור למדי שאינו ידידותי לסביבה.
 
מידע נוסף ניתן למצוא באתר אפעה, יצחק בורבא אשר מנהל את החברה – באתר ניתן למצוא חומרים על איכות הסביבה.
 
נזק מצטבר
 
חשוב להבין כי הנזקים שגורמים מוצרי קוסמטיקה אינם נשארים רחוק מאיתנו, במטמנות האשפה. רבים מהחומרים המזיקים שבתכשירים אלו מוצאים את דרכם למערכת הביוב משום שהם נשטפים במים. ריכוז גבוה של חומרים מסוכנים המחלחל לאדמה או נשפך לים, מזהם את האדמה ואת מי התהום ופוגע בדגים ובבעלי חיים רבים, לרבות בני אדם – כן, גם בנו. גם מוצרים 'תמימים' לכאורה עשויים בעקיפין להוות נזק לסביבה בשל תהליך היצור שלהם או אי היכולת למחזרם.
 
בישראל עדיין אין תו תקן רשמי למוצרי קוסמטיקה אורגניים, אלא למאכלים אורגניים בלבד. עד שינוסח כזה, מומלץ לחפש את תו התקן של ארגונים אירופאיים ואמריקאים דוגמת USDA, NA-NATURE ו-NSF העולמי. כמו כן, כדאי לרכוש מוצרים שסמל המחזור מוטבע על גבם (משולש חצים), לוגו "ידידותי לאוזון" (Ozone Friendly) וכמובן – הארנבון המפורסם, כי אין טעם לדאוג לסביבה ולהתעלם מיושבי הקבע שלה.
 
 
 
תפריט דף הבית טלפון